Kategorie
 

Jak zrobić koszulkę z własnym nadrukiem

Jak zrobić koszulkę z własnym nadrukiem- metoda transferowa

Oryginalność jest w cenie. Jednakże nie wystarczy pójść do pierwszego lepszego sklepu z odzieżą i kupić koszulkę z nadrukiem- istnieje duża szansa, że już ktoś ma taką samą. Na szczęście jest na to sposób. Stosunkowo łatwo i małym kosztem można zrobić nadruki na koszulki w domowym zaciszu.

Potrzebne materiały

To jakie materiały są potrzebne w dużej mierze zależy od rodzaju nadruku. Jeżeli chcesz wykonać tylko drobne elementy, takie jak proste aplikacje czy łatki, wystarczy zakupić gotowe elementy do przyprasowania. Z powodzeniem można je znaleźć w pasmanteriach lub sklepach zajmujących się rękodziełem. Jest to najtańszy i najmniej wymagający sposób na ozdobienie koszulki.

Jeżeli jednak jesteśmy bardziej ambitni i mamy już gotową wizję na koszulkę z nadrukiem, własną grafikę lub projekt, pierwszym krokiem powinno być zaopatrzenie się w odpowiedni papier transferowy. Rodzaj papieru uzależniony jest od dwóch podstawowych czynników:

 • rodzaju drukarki- inny papier transferowy przeznaczony jest dla drukarek atramentowych a inny dla laserowych, ale można zdobyć również papier transferowy uniwersalny,
 • koloru koszulki- należy zwrócić szczególną uwagę na ten czynnik. Jeżeli chcemy wykonać nadruk na ciemnej koszulce, trzeba zakupić papier transferowy z dodatkową folią, która jest podkładem- zapewni ona poprawne odwzorowanie kolorów i wyrazistość nadruku.
Papier transferowy można zakupić w dobrych sklepach z artykułami papierniczymi, biurowymi lub komputerowymi, czasami w pracowniach poligraficznych. Najpewniejszym źródłem jednak pozostaje internet i sprzedaż wysyłkowa. Cena za arkusz wielkości A4 waha się od 4 do 10 zł.

Wykonanie koszulki z nadrukiem

W zależności od producenta papieru transferowego proces wykonywania nadruku może się nieznacznie różnić, jednakże w większości wygląda on tak samo:

 1. Decydujemy co chcemy umieścić na koszulce. Warto jest trochę się wysilić i samemu zaprojektować nadruk w jakimś popularnym programie graficznym (Photoshop, Corel, czy nawet GIMP). Jeżeli posiadamy drukarkę atramentową z białym tuszem to warto wykorzystać ten fakt już na poziomie projektowania- jeżeli nasza koszulka nie jest śnieżnobiała, a zdecydowaliśmy się na nadruk papierem przeznaczonym do jasnych tkanin, biały atrament z powodzeniem zakryje te elementy, które powinny być białe a nie w kolorze koszulki.
 2. Czas na drukowanie grafiki. W zależności od wybranego rodzaju papieru powinno się to odbyć w dwojaki sposób:
  • papier do jasnych tkanin- przed wydrukowaniem należy wykonać odbicie lustrzane naszej grafiki (NIE negatyw) i w takiej formie ją wydrukować,
  • papier do ciemnych tkanin- drukujemy normalnie.
  Przed wydrukowaniem trzeba upewnić się, że papier transferowy umieściliśmy w podajniku odpowiednią stroną (druk musi znaleźć się na stronie czystej, tej bez druku producenta). Jeżeli nasza drukarka posiada funkcję ustawiania grubości papieru, ustawmy ją na wszelki wypadek na tryb grubego papieru. Wskazanym byłoby również zrobienie testowego wydruku na zwykłej kartce.
 3. Przygotowujemy wydruk i koszulkę. Gotowy obrazek możemy pozostawić tak jak jest lub go wyciąć. Najlepiej jest przyciąć obrazek, ponieważ grafika będzie ładniejsza zarówno w przypadku ciemnych jak i jasnych koszulek- na ciemnym materiale cienka biała obwódka będzie ładnie okalać grafikę, natomiast w przypadku białej koszulki folia nie będzie odznaczać się zbytnio od faktury koszulki (pomimo zgrania kolorów, granica między materiałem a folią będzie z tego względu widoczna).
  Jednocześnie pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu materiału. Koszulkę należy położyć na twardej powierzchni, na którą wcześniej kładziemy jakiś inny cienki materiał (np. poszewkę). Niestety deska do prasowania w tym wypadku nie będzie najlepsza, gdyż ma miękką powierzchnię i zbytnio pochłania ciepło. Później koszulkę musimy dokładnie przyprasować aby fragment, na którym ma być nadruk był idealnie gładki.
 4. Umieszczamy nadruk na koszulce. W zależności od papieru transferowego grafikę przykładamy do materiału odpowiednio, w przypadku:
  • papieru do koszulki jasnej- folię kładziemy wydrukiem do koszulki,
  • papieru do koszulki ciemnej- odrywamy nadruk od folii a następnie kładziemy ją grafiką do góry, dodatkowo zakrywając ją dołączonym papierem ochronnym lub pergaminem/papierem śniadaniowym.
 5. Czas na przyprasowanie nadruku. Żelazko włączamy na średnie lub mocne grzanie (160-190°C), wyłączając przy tym funkcję pary- mogłoby to zbytnio zmiękczyć nasz nadruk. Prasujemy z równomiernym i dość mocnym naciskiem, najlepiej ruchem okrężnym, pamiętając o całym nadruku- szczególnie o krawędziach. Nie można zbyt długo przyciskać żelazka w jednym miejscu, gdyż grozi to stopieniem się nadruku. Jak długo prasujemy? Dokładny czas podaje producent, zwykle waha się od 5 do 10 minut.
 6. Nadruk jest prawie gotowy. Należy chwilę odczekać aby nadruk przestygł aby się przypadkiem nie poparzyć (koszulka w tym momencie jest bardzo gorąca, nadruk tym bardziej), a następnie płynnym ruchem, od jednej krawędzi do drugiej, ściągnąć folię lub papier ochronny. Bardzo ważnym jest aby w trakcie ściągania folii nie wykonywać szarpanych ruchów, ponieważ przez to nadruk może mieć lekkie linie załamania w miejscu przestoju. Wiele zależy od jakości papieru, jednakże gdyby taka sytuacja się zdarzyła, zawsze można przyłożyć oderwaną folię na nowo i szybko wyrównać powierzchnię. Niektórzy producenci wręcz zalecają ponowne przeprasowanie w celu lepszego utrwalenia grafiki.

Koszulka jest gotowa!

Dbanie o nadruk

Aby długo cieszyć się nadrukiem na koszulce, należy przestrzegać pewnych zasad:

 • żywot koszulki w dużej mierze zależy od jakości użytych materiałów- zarówno samego papieru jak i koszulki. Papier najlepiej jest wybrać firmowy (np. FOREVER, ORACAL) a koszulkę z czystej bawełny. Najlepsze koszulki przeznaczone do wykonywania nadruków posiada firma Friut of the Loom oraz Stedman,
 • przed ubraniem koszulki należy najpierw ją wyprać, ale należy z tym poczekać przynajmniej 24 godziny od przyprasowania nadruku,
 • pranie musi odbywać się w niskich temperaturach (do 40°C) z delikatnymi detergentami, dodatkowo wirować jedynie na niskich obrotach. Koszulkę przed praniem należy obrócić na lewą stronę. Nie wolno takiej koszulki suszyć w suszarce bębnowej!
 • prasować koszulkę należy delikatnie na lewej stronie lub po przykryciu nadruku papierem. Prasowanie bezpośrednio po nadruku spowoduje jego stopienie,
 • aby ożywić nadruk warto od czasu do czasu powtórzyć proces utrwalania (patrz pkt. 5).