Sitodruk - technika nadruku bezpośredniego

Sitodruk - technika nadruku bezpośredniego

Sitodruk (druk sitowy)

to metoda wykonywania nadruku na tekstyliach za pomocą specjalnych farb i szablonów. Druk wykonywany jest bezpośrednio na tkaninie przez co jest niezwykle trwały i odporny na czynniki zewnętrzne. Jest to najstarsza technika tworzenia wzorów na tekstyliach- wywodzi się od malowania szablonowego, które miało swój początek w starożytnych Chinach i Japonii. Obecnie technika ta jest oczywiście zmodernizowana i odpowiednio usprawniona.

sitodruk, matryca
Podstawą sitodruku jest wykonanie odpowiedniej matrycy. Zwykle jest to aluminiowa, prostokątna rama z napiętą nylonową siatką połączona z szablonem, czyli światłoczułą warstwą nieprzepuszczającą farby, która jest negatywem wzoru. Matrycę umieszcza się na tkaninie a następnie raklem rozprowadza się mazistą farbę, która trafia w niezakryte szablonem pory materiału.

Efekt końcowy i jego trwałość uzależniona jest od wykorzystanej farby. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów farb stosowanych w sitodruku:

 • farby wodne- są idealne na nadruki koszulek dziecięcych, ponieważ są ekologiczne- nie zawierają żadnych rozpuszczalników czy metali ciężkich. Niestety cechują się dość słabym stopniem krycia, dlatego farb wodnych używa się przede wszystkich na tkaninach jasnych.
 • farby plastizolowe- są oparte na plastizolu poli (chlorku winylu) czyli PVC. Cechują się dużo większą trwałością nić farby wodne, dodatkowo są niezwykle kryjące co pozwala na tworzenie nadruku nawet na czarnych materiałach. Farby plastizolowe wymagają dodatkowego termoutwardzenia w wysokiej temperaturze (ok 180°C), jednakże jest to plus ze względu na ułatwione czyszczenie matryc. Dodatkowo używając specjalnych farb plastizolowych można uzyskać różne efekty np.
  • metaliczny,
  • brokatowy,
  • fluorescencyjny,
  • „puchnący” (efekt 3D imitujący piankę)
  • „żabiej” lub „pomarańczowej skórki”,
  • pekanie.
Należy wspomnieć o tym, że jednocześnie nanoszony może być tylko jeden kolor- aby uzyskać wielokolorowy wzór należy wykonać oddzielny szablon dla każdego koloru.

A w jaki sposób taka farba jest nakładana?

Podstawową zaletą tworzenia nadruków sitodrukiem jest jakość wykonanego nadruku oraz niska cena produkcji w hurtowych ilościach. Dzięki temu, ze farba nanoszona jest bezpośrednio na tkaninę to stworzony wzór pozostaje niezmieniony mimo wielokrotnego prania. Dodatkowo specjalne farby plastizolowe umożliwiają uzyskanie różnorodnych efektów. Niestety sitodruk jest nieopłacalny w przypadku małych zamówień czy spersonalizowanych koszulek, ponieważ dla każdego wzoru i koloru potrzeba kolejnego szablonu. Co więcej, jeżeli wykorzystywane są farby słabej jakości lub jeśli są zbyt rzadkie to nadruk będzie mało trwały i może zwyczajnie się skruszyć.


t-shirt Ciacho T-shirt FIT Polish Drinking Team Niebieski Pakiet 4 sztuk T-Shirt XXXL - KOLOROWE- dostawa GRATIS
t-shirt T242 I Love this Game-Football Granatowy t-shirt Bad Command or File Name t-shirt Bad Boy
t-shirt Ctrl + Alt + Delete t-shirt Ctrl + Alt + Delete t-shirt KOMIXXY.pl- TROLLFACE

Polecane

Historia sitodruku Historia sitodruku

Historia sitodruku Sitodruk jest jedną z najpopularniejszych metod nanoszenia nadruków na koszulki. Jednakże należy pamiętać o tym, iż technika ta ni...

 

Techniki Nadruku Techniki Nadruku

Obecnie istnieje wiele technologii wyrabiania nadruków na materiałach tekstylnych. Niektóre z nich mają swój początek już w czasach starożytnych a in...

 

Termonadruk (lub inaczej termotransfer) Termonadruk (lub inaczej termotransfer)

to metoda wykonywania nadruku polegająca na wgrzaniu w materiał wyciętej folii lub wzoru naniesionego na papier transferowy. Technika ta ma swoje zas...

 

Druk sublimacyjny Druk sublimacyjny

Druk sublimacyjny Druk sublimacyjny staje się coraz częściej spotykaną metodą wykonywania nadruków nie tylko na koszulkach, ale i na wielu innych po...