Kategorie
 

Sitodruk - technika nadruku bezpośredniego

Sitodruk (druk sitowy)

to metoda wykonywania nadruku na tekstyliach za pomocą specjalnych farb i szablonów. Druk wykonywany jest bezpośrednio na tkaninie przez co jest niezwykle trwały i odporny na czynniki zewnętrzne. Jest to najstarsza technika tworzenia wzorów na tekstyliach- wywodzi się od malowania szablonowego, które miało swój początek w starożytnych Chinach i Japonii. Obecnie technika ta jest oczywiście zmodernizowana i odpowiednio usprawniona.

Podstawą sitodruku jest wykonanie odpowiedniej matrycy. Zwykle jest to aluminiowa, prostokątna rama z napiętą nylonową siatką połączona z szablonem, czyli światłoczułą warstwą nieprzepuszczającą farby, która jest negatywem wzoru. Matrycę umieszcza się na tkaninie a następnie raklem rozprowadza się mazistą farbę, która trafia w niezakryte szablonem pory materiału.

Efekt końcowy i jego trwałość uzależniona jest od wykorzystanej farby. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów farb stosowanych w sitodruku:

 • farby wodne- są idealne na nadruki koszulek dziecięcych, ponieważ są ekologiczne- nie zawierają żadnych rozpuszczalników czy metali ciężkich. Niestety cechują się dość słabym stopniem krycia, dlatego farb wodnych używa się przede wszystkich na tkaninach jasnych.
 • farby plastizolowe- są oparte na plastizolu poli (chlorku winylu) czyli PVC. Cechują się dużo większą trwałością nić farby wodne, dodatkowo są niezwykle kryjące co pozwala na tworzenie nadruku nawet na czarnych materiałach. Farby plastizolowe wymagają dodatkowego termoutwardzenia w wysokiej temperaturze (ok 180°C), jednakże jest to plus ze względu na ułatwione czyszczenie matryc. Dodatkowo używając specjalnych farb plastizolowych można uzyskać różne efekty np.
  • metaliczny,
  • brokatowy,
  • fluorescencyjny,
  • „puchnący” (efekt 3D imitujący piankę)
  • „żabiej” lub „pomarańczowej skórki”,
  • pekanie.
Należy wspomnieć o tym, że jednocześnie nanoszony może być tylko jeden kolor- aby uzyskać wielokolorowy wzór należy wykonać oddzielny szablon dla każdego koloru.

Podstawową zaletą tworzenia nadruków sitodrukiem jest jakość wykonanego nadruku oraz niska cena produkcji w hurtowych ilościach. Dzięki temu, ze farba nanoszona jest bezpośrednio na tkaninę to stworzony wzór pozostaje niezmieniony mimo wielokrotnego prania. Dodatkowo specjalne farby plastizolowe umożliwiają uzyskanie różnorodnych efektów. Niestety sitodruk jest nieopłacalny w przypadku małych zamówień czy spersonalizowanych koszulek, ponieważ dla każdego wzoru i koloru potrzeba kolejnego szablonu. Co więcej, jeżeli wykorzystywane są farby słabej jakości lub jeśli są zbyt rzadkie to nadruk będzie mało trwały i może zwyczajnie się skruszyć.