Kategorie
 

Termonadruk (lub inaczej termotransfer)

to metoda wykonywania nadruku polegająca na wgrzaniu w materiał wyciętej folii lub wzoru naniesionego na papier transferowy. Technika ta ma swoje zastosowanie w przypadkach gdy sitodruk nie może być zastosowany (np. na powierzchniach wypukłych) lub gdy wykonanie nadruku tą metodą byłoby zbyt kosztowne (wykonanie pojedynczej sztuki).

Wykonanie grafiki rozpoczyna się od wycięcia folii transferowej lub wydrukowania wzoru na specjalnej drukarce lub ploterze korzystającym z różnych rodzajów farb w zależności od materiału i przeznaczenia. Następnie nadruk zostaje wgrzany w powierzchnię materiału pod wpływem wysokiej temperatury i odpowiedniego nacisku, w tym celu wykorzystywana jest prasa lub w warunkach domowych- żelazko. Folia rozgrzewa się i przywiera do powierzchni materiału.

W zależności od oczekiwanego rezultatu i materiału, na który ma być naniesiony nadruk, pracownie poligraficzne korzystają z różnych farb i folii transferowych:

  • Folie typu flex i flock wykorzystywane są przy nadrukach jednokolorowych lub kolorowych gdzie barwy nie nachodzą na siebie. W zależności od wykończenia nadruku wybiera się odpowiednią folię- flex swoim wyglądem przypomina gumę, natomiast folia flock jest imitacją zamszu lub innych włókien (charakterystyczny „meszek”).
  • Farby wodne wykorzystywane są zwykle przy jasnych materiałach bawełnianych, dodatkowo są ekologiczne i z powodzeniem mogą być przeznaczone na nadruki ubranek dziecięcych. Niestety cechują się dosyć słabą trwałością.
  • Tusze solwentowe są niezwykle odporne na czynniki zewnętrzne, które działają długotrwale na powierzchnię (np. promienie UV). Wytwarzane są na bazie organicznych rozpuszczalników, dlatego służą do tworzenia nadruków na powierzchniach PVC, szczególnie wydruków wielkoformatowych.
  • Farby sublimacyjne służą do barwienia materiałów poliestrowych. Dzięki sublimacji barwnik zamiast przywierać do powierzchni łączy się z materiałem i go trwale barwi. Nadruki wykonane metodą sublimacji są permanentnie trwałe i niewyczuwalne pod palcami.

Technika termotransferu nadruku daje wiele możliwości, może być wykorzystywana w przypadkach gdzie nadruk metodą sitodruku byłby niemożliwy. Umożliwia wykonanie małych nakładów koszulek, gdyż nie ma konieczności tworzenia kolejnych matryc. Ponadto umożliwia przeniesienia grafiki na wszelkie powierzchnie sztuczne. Jednakże w zależności od użytych materiałów, termonadruk potrafi być drogim rozwiązaniem, szczególnie przy zamówieniu hurtowych ilości.